. . . . . and the Nominees are . . . . . . . . . . and the Nominees are . . . . . . . . . . and the Nominees are . . . . . . . . . . and the Nominees are . . . . . . . . . . and the Nominees are . . . . . . . . . . and the Nominees are . . . . . . . . . . and the Nominees are . . . . . . . . . . and the Nominees are . . . . . . . . . . and the Nominees are . . . . . . . . . . and the Nominees are . . . . . . . . . . and the Nominees are . . . . . . . . . . and the Nominees are . . . . . . . . . . and the Nominees are . . . . . . . . . . and the Nominees are . . . . . . . . . . and the Nominees are . . . . . . . . . . and the Nominees are . . . . . . . . . . and the Nominees are . . . . . . . . . . and the Nominees are . . . . . . . . . . and the Nominees are . . . . . . . . . . and the Nominees are . . . . . . . . . . and the Nominees are . . . . . . . . . . and the Nominees are . . . . . . . . . . and the Nominees are . . . . . . . . . . and the Nominees are . . . . . . . . . .

CHILDREN OF THE WORLD NOMINEES - Professional

Color Awards

 

It's a bee!

Alena Balabanova - Russia

 

Color Awards

 

Ying Yang

Alexandria Neoh - Singapore

 

Color Awards

 

Songkran, water festival

Bernard Sim - Singapore

 

Color Awards

 

The Whole World in His Hands

Berni Wood - Canada

 

Color Awards

 

Little Brother

Bobbi-jo Knakoske - Canada

 

Color Awards

 

chinese childhood

Britta Radike - Germany

 

Color Awards

 

LOST BOYHOOD

BRUNO BRAVO - Brazil

 

Color Awards

 

Willy, A Young Survivor

Carol Allen-Storey - UK

 

Color Awards

 

Bhutan Unveiled

Cheryl Stockton - USA

 

Color Awards

 

Emmi and Hans at Milking Barn

Chieko Tanemura - USA

 

Color Awards

 

Old Order Amish Girl at Barn

Chieko Tanemura - USA

 

Color Awards

 

A child of Chile

Christian Sprogoe - Australia

 

Color Awards

 

Nina

Daro Sulakauri - Georgia

 

Color Awards

 

Kid With Hand Craft

David Nam Lip Lee - Malaysia

 

Color Awards

 

Dublin Shcool Girl1

Davis Freeman - USA

 

Color Awards

 

Irish School Girls 2

Davis Freeman - USA

 

Color Awards

 

A Boy's Best Friend

DeAnne Warner - USA

 

Color Awards

 

Rose Comb

Debbra Ross - Australia

 

Color Awards

 

waterboy

Desiree Engelage - Netherlands

 

Color Awards

 

Big Birthday

Devante Parson - USA

 

Color Awards

 

A Boy and a Bird

Dina Bova - Israel

 

Color Awards

 

KinsleKate with her pony Gracie

durga Garcia - USA

 

Color Awards

 

Beautiful Smile

Edwin Loyola - Philippines

 

Color Awards

 

Embe

Filip Gierlinski - UK

 

Color Awards

 

Also on this side there are dreams

Francisco Mata Rosas - Mexico

 

Color Awards

 

School Boy, Dhading, Nepal

Gary Wornell - Finland

 

Color Awards

 

Green Sari Girl II

H. Allen Benowitz - USA

 

Color Awards

 

Daddy at Chobe

Hans Withoos - Netherlands

 

Color Awards

 

rejoice

HYEYOUNG JANG - Korea (South)

 

Color Awards

 

Zoe and the boys

Igor Emmerich - UK

 

Color Awards

 

Konzo 1

Ingeborn Kuypers - Belgium

 

Color Awards

 

Konzo 2

Ingeborn Kuypers - Belgium

 

Color Awards

 

Twins at school

Ingeborn Kuypers - Belgium

 

Color Awards

 

Fate

Istvan Kerekes - Hungary

 

Color Awards

 

Sacimetra

Jano Stovka - Slovak Republic

 

Color Awards

 

TB Outreach Yangon

John Rae - USA

 

Color Awards

 

Before the bell

Jonathan Banks - UK

 

Color Awards

 

Bliss

Katherine Richmond - USA

 

Color Awards

 

One of them

Kuan Chee Hong - Malaysia

 

Color Awards

 

Gotcha

Kurt Vansteelant - Belgium

 

Color Awards

 

‘Cooper’ -Project 11

Lisa Saad - Australia

 

Color Awards

 

Swing

Lloyd Ziff - USA

 

Color Awards

 

Lets Play Jungles

Marjorie Lord - Australia

 

Color Awards

 

Maia

Mark Coote - New Zealand

 

Color Awards

 

Nobo and Mia

Markku Lahdesmaki - USA

 

Color Awards

 

Cheerleading competition

Martin Hambleton - UK

 

Color Awards

 

Youth Boxing, Havana, Cuba

Melissa Roldan - USA

 

Color Awards

 

Find the Magic

Pamela Salai - USA

 

Color Awards

 

Mediterranean Egypt

Patrizia Dottori - Italy

 

Color Awards

 

FOUR EYES BETTER THAN TWO!

Peter Arnold - UK

 

Color Awards

 

eMealia

Richard Lotman Brown - USA

 

Color Awards

 

Bambino Himba

Salvatore Valente - Italy

 

Color Awards

 

coralli gialli

Salvatore Valente - Italy

 

Color Awards

 

When are we going to leave?

Seungwook Lee - Korea (South)

 

Color Awards

 

Boy at Pygmée village

Stef Oers - Belgium

 

Color Awards

 

Himalaya Girl

Stefan Nimmesgern - Germany

 

Color Awards

 

Are they real?

Stone Peng - USA

 

Color Awards

 

Gil in Red

Sue Kellogg - USA

 

Color Awards

 

African Tribes: Ethiopia

Susan Greeff - South Africa

 

Color Awards

 

Country boy

Tatiana Navitskaya - Belarus

 

Color Awards

 

Be ware of our dog

Therese Asplund - Sweden

 

Color Awards

 

Blossom

Tina Krafts - USA

 

Color Awards

 

Splash, Above and Below

Tina Krafts - USA

 

Color Awards

 

Amphetrite's Tears

Willy Wilson - USA

 

Color Awards

 

Novices

Wolf Peter Steinheisser - Germany

 

Color Awards

 

Yaopin-India Holi Fastival

Yao Pin Liu - Taiwan