1st Annual Winners & Nominees

Amateur


Photographer of the Year

1st Place - Outstanding Achievement
Brian Belefant | USA
1st Place - Outstanding Achievement
Martin Zurmuhle | Switzerland
2nd Place - Merit of Excellence
Jackie Weisberg | USA
3rd Place - Honor of Distinction
Judith Orr | USA

Abstract

1st Place - Outstanding Achievement
Jackie Weisberg | USA
2nd Place - Merit of Excellence
Jackie Weisberg | USA
3rd Place - Honor of Distinction
Peter Ware | UK
Nominee
Anthony Gordon | USA
Nominee
Bapi Chakraborty | Canada
Nominee
Blair Witzel | Canada
Nominee
Brian D. Fox | USA
Nominee
Carla Maio | Portugal
Nominee
Eddie Bonesire | Belgium
Nominee
Francis Aliefeh | UK
Nominee
Glen Gaffney | Canada
Nominee
Hugo De Wolf | Netherlands
Nominee
Jackie Weisberg | USA
Nominee
Judith Orr | USA
Nominee
Julie Shrive | UK
Nominee
Mauro Manuini | Italy
Nominee
Peter Rees | UK
Nominee
Ross Brown | Canada
Nominee
Sheila Smart | Australia
Nominee
Viveca Venegas | Puerto Rico

Architecture

1st Place - Outstanding Achievement
Mikhail Semerov | Russia
2nd Place - Merit of Excellence
Ross Brown | Canada
3rd Place - Honor of Distinction
Susan Beever | USA
Nominee
Alonzo Spann | USA
Nominee
Anthony Gordon | USA
Nominee
Blair Witzel | Canada
Nominee
carrie marino | USA
Nominee
Denis Laptev | Russia
Nominee
Dragomir Misina | UK
Nominee
Hugo De Wolf | Netherlands
Nominee
Jeremy Freeman | USA
Nominee
Judith Orr | USA
Nominee
Luan Cox | New Zealand
Nominee
Peter Voerman | Netherlands
Nominee
Peter Ware | UK
Nominee
Ricardo Araujo | Portugal
Nominee
Robert Vizzini | USA
Nominee
Ross Brown | Canada
Nominee
Sheila Smart | Australia
Nominee
Trevor Kerry | UK
Nominee
Vittorio Colamussi | Italy

Fine Art

1st Place - Outstanding Achievement
Martin Zurmuhle | Switzerland
2nd Place - Merit of Excellence
Crescenzo Giacomo Notarile | USA
3rd Place - Honor of Distinction
Brian Belefant | USA
Nominee
Brian Belefant | USA
Nominee
Crescenzo Giacomo Notarile | USA
Nominee
Douglas Lander | UK
Nominee
Francis Aliefeh | UK
Nominee
Ilona Wellmann | Germany
Nominee
Ine de Louw | Netherlands
Nominee
Judith Orr | USA
Nominee
Julie Shrive | UK
Nominee
Marie Sauvaitre | USA
Nominee
Merel Zwart | Netherlands
Nominee
Oscar Saraiva | Portugal
Nominee
Paul Laidler | UK
Nominee
Peter Ware | UK
Nominee
Sheila Smart | Australia

Nature

1st Place - Outstanding Achievement
Brian Belefant | USA
2nd Place - Merit of Excellence
Hennie Kempen | Netherlands
3rd Place - Honor of Distinction
Erik Bilstra | Netherlands
Nominee
Aaron Fink | USA
Nominee
Bapi Chakraborty | Canada
Nominee
Blair Witzel | Canada
Nominee
Carla Maio | Portugal
Nominee
Claudia Fernandes | Portugal
Nominee
David Shulman | USA
Nominee
Denis Laptev | Russia
Nominee
Derrald Farnsworth-Livingston | USA
Nominee
Francis Aliefeh | UK
Nominee
Frank Colder | Netherlands
Nominee
Gerard Kingma | Netherlands
Nominee
Glen Gaffney | Canada
Nominee
Hugo De Wolf | Netherlands
Nominee
Ilona Wellmann | Germany
Nominee
Ine de Louw | Netherlands
Nominee
Jean-Charles Folliet | France
Nominee
Jeremy Freeman | USA
Nominee
Jill Graves | USA
Nominee
John Morris | USA
Nominee
John W. Chapman | USA
Nominee
Joseph Hutchings | UK
Nominee
Judith Orr | USA
Nominee
Martin Zurmuhle | Switzerland
Nominee
Massimiliano Boschini | Italy
Nominee
Pat Goltz | USA
Nominee
Paul Pietjouw | Netherlands
Nominee
Ricardo Araujo | Portugal
Nominee
Ross Brown | Canada
Nominee
Sheila Smart | Australia
Nominee
Susan Beever | USA
Nominee
Viveca Venegas | Puerto Rico

People

1st Place - Outstanding Achievement
Stan Friedman | USA
2nd Place - Merit of Excellence
Paul Smits | Netherlands
3rd Place - Honor of Distinction
Galina Lebedeva | Russia
Nominee
Brian Belefant | USA
Nominee
Brian Vikander | USA
Nominee
Charles Meacham | USA
Nominee
Deboarah Jutz | USA
Nominee
Denis Laptev | Russia
Nominee
Edward Ritger | USA
Nominee
Galina Lebedeva | Russia
Nominee
Hennie Kempen | Netherlands
Nominee
Jean-Charles Folliet | France
Nominee
Jennifer Grant | USA
Nominee
Jeremy Freeman | USA
Nominee
Lina Prokofieff | France
Nominee
Luree Salisbury | USA
Nominee
Madeline Ring | USA
Nominee
Martin Amis | UK
Nominee
Massimiliano Boschini | Italy
Nominee
Mayda Rumberg | USA
Nominee
Peijin Chen | USA
Nominee
Peter Voerman | Netherlands
Nominee
Piyanari Scott | USA
Nominee
Ron Adair | USA
Nominee
Sheila Smart | Australia
Nominee
Simon Bode | Germany
Nominee
Tina Lorien | Denmark

Photojournalism

1st Place - Outstanding Achievement
Ilona Wellmann | Germany
2nd Place - Merit of Excellence
Ryan Heffernan | USA
3rd Place - Honor of Distinction
Gautam Narang | UK
Nominee
Anthony Gordon | USA
Nominee
Blair Witzel | Canada
Nominee
Brian Vikander | USA
Nominee
Charles Meacham | USA
Nominee
Gautam Narang | UK
Nominee
Ryan Heffernan | USA
Nominee
Sidney Cheung | Hong Kong
Nominee
Susan Beever | USA

Still Life

1st Place - Outstanding Achievement
Judith Orr | USA
2nd Place - Merit of Excellence
Edward Ritger | USA
3rd Place - Honor of Distinction
Ross Brown | Canada
Nominee
Alonzo Spann | USA
Nominee
Bob Tetro | USA
Nominee
Brent Robinson | Canada
Nominee
Carla Maio | Portugal
Nominee
Catherine Roberts Leach | USA
Nominee
Danielle Colella | Canada
Nominee
Francis Aliefeh | UK
Nominee
Hugo De Wolf | Netherlands
Nominee
Ilona Wellmann | Germany
Nominee
Joydeep Mukherjee | India
Nominee
Luree Salisbury | USA
Nominee
Paul Smits | Netherlands
Nominee
Peter Ware | UK